تبلیغات
بصیرت313 - تداوم نگرانی‌های رهبر انقلاب در بودجه فرهنگی 90
مقام معظم رهبری: انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردنِ به وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلم است كه این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا حضرت حجت بن الحسن (عجل ا... تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداه) تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان یك انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرایطی مجاهدت بكند آماده كنیم. انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند؛ صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان (علیه السلام) هستیم!! اینكه انتظار نیست. انتظار، انتظار چیست؟ انتظارِ دست ماهر قدرتمند الهی ملكوتی است كه باید بیاید به وسیله خودِ همین انسانها، با كمك همین انسانها، سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند و انسانها را بنده واقعی خدا بكند. ««آماده باید بود برای این كار»»

براستی آیا با خود اندیشیده ایم كه جای امام زمان (ارواحنا له الفداه) در زندگی ما، اهداف ما، سندهای چشم انداز، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نهادهای دیگر و مهم تر از اینها در دل ما؛ كجاست و این امام مهربان چه جایگاهی در این موارد ذكر شده دارد؟! چرا امام زمان (علیه السلام) اینقدر غریب است؟؟ چرا؟ در قسمت نظرات، اندیشه خود را بنویسید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390
رهبری عزیز
وقتى راجع به همین بودجه‌ى فرهنگى صحبت شد، به آقاى رئیس جمهور گفتم كه من وقتى شنیدم شما این رقم كلانِ سنگینِ فرهنگى را تصویب كردید، از نحوه‌ى مصرف و جذب آن نگران شدم؛ با اینكه قاعدتاً آدم باید خوشحال بشود وقتى كه بودجه‌ى فرهنگى زیاد می‌شود.... ادامه مطلب
به گزارش سرویس سیاسی جهان، "اوائل امسال بود یا پارسال بود - یادم نیست - كه وقتى راجع به همین بودجه‌ى فرهنگى صحبت شد، به آقاى رئیس جمهور گفتم كه من وقتى شنیدم شما این رقم كلانِ سنگینِ فرهنگى را تصویب كردید، از نحوه‌ى مصرف و جذب آن نگران شدم؛ با اینكه قاعدتاً آدم باید خوشحال بشود وقتى كه بودجه‌ى فرهنگى زیاد می‌شود. مدیران ما دوست دارند كه بودجه‌اى كه به آنها داده می‌شود، جذب كنند؛ چون می‌دانند كه اگر امسال جذب نكردند، سال دیگر خبرى نیست؛ لذا ناچارند جذب كنند."
این جملات بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس جمهور و اعضاى هیئت دولت‌ بود که روز هشتم شهریورماه سال گذشته بیان شد.
شاید بسیاری از این "ابراز نگرانی" رهبر انقلاب درباره نحوه جذب و مصرف بودجه فرهنگی کشور اطلاع نیافتند و یا اینکه به راحتی از کنار آن گذشتند چه رسد به اینکه معنای عمیق و آینده نگری ایشان را درباره موضوع فرهنگ کشور دریابند.
برای عده ای سطحی نگر هم ابراز نگرانی از افزایش بودجه فرهنگی کشور عجیب بود اما سخنان رهبر معظم انقلاب در ادامه گویای واقعیت های مهمی بود: "جذب بودجه‌ى فرهنگى در جاى مناسب، خیلى كار سختى است؛ كار آسانى نیست. كار فرهنگى مثل ساخت‌وساز نیست كه آدم بگوید خیلى خوب، این زمین، این هم مصالح، حالا بروید بسازید. كار فرهنگى مصالحش خیلى سخت گیر مى‌آید؛ معمار و استادكارش خیلى دشوار به دست مى‌آید. لذاست كه به نظر من توى كار فرهنگى یك مقدارى بایستى اهتمام ورزید. اولاً ببینیم ما چه قلم از قلم‌هاى كار فرهنگى را اهمیت می‌دهیم. در بعضى از آن دوره‌هاى قبل - كه حالا نمی‌خواهیم خیلى مشخص كنیم و اسم بیاوریم، لیكن چاره‌اى هم نیست؛ انسان براى مقایسه مجبور است بگوید – می‌خواستند كار فرهنگى بكنند، گفتند بودجه‌ى فرهنگى؛ بنا كردند كاروانسراهاى شاه عباسىِ بین راه را به عنوان كار فرهنگى، آباد كردن! بله، آباد كردن كاروانسراى شاه عباسى چیز خوبى است، اثر باستانى هم هست؛ اما آیا كار اولویت‌دار فرهنگى ما همین است؟ ما كه اینجور در مواجهه‌ى با فشار عظیم تبلیغات جهانى قرار داریم؛ سیاست در خدمت فرهنگ است، اقتصاد در خدمت فرهنگ است، هنر در خدمت فرهنگ است، براى فشار آوردن به فرهنگ داخلى ملت ما. آن‌ها می‌دانند كه اگر فرهنگ را عوض كردند، دیگر مبارزه‌اى باقى نمی‌ماند. اگر مبارزه‌ى با استكبار هست، اگر میل به ایستادگى و مقابله‌ى با دخالت اجنبى هست، به خاطر فرهنگ است."
به گفته رهبر انقلاب در کار فرهنگی باید به دنبال "تولیدات" بود نه كارهاى تشریفاتى و ویترینى چرا که "نمایش دادن كار فرهنگى، نه اینكه فایده‌اى ندارد؛ ضرر هم دارد. در زمینه‌ى فرهنگ باید دنبال كارهاى محتوایى و اصیل و واقعى رفت، كه امروز نیاز عمده‌ى كشور هم این است."
بازخوانی این سخنان و ابراز نگرانی رهبر انقلاب از آن رو اهمیت دارد که واقعیت های امروز نشانگر بی‌توجهی یا اگر بخواهیم از لفظ رقیق‌تری استفاده کنیم، کم توجهی به همان تذکرات هفت ماه پیش است.
ضمنا این همان اشکالی است که اکنون نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی حین تصویب بودجه ۹۰ به دولت گرفتند. ابهام در صرف بودجه فرهنگی دولت همان ایرادی است که در بررسی بودجه سال جاری بحث برانگیز شد و در نهایت در بودجه سال ۹۰ با وجود اینکه بودجه فصل فرهنگ کاهش داشت اما بودجه بخش فرهنگ رشد ۱۷ درصدی داشته است. علت افزایش این بودجه علیرغم کاهش بودجه فصل فرهنگ مربوط به افزایش بودجه کمک به افراد حقیقی و حقوقی و رشد ۱۰۶ درصدی ردیف های متفرقه فرهنگی است.

رویكرد فرهنگی دولت با عملکرد تیم جریان انحرافی بر كسی پوشیده نیست و حاشیه هایی كه به خصوص از سال پیش در خصوص بودجه فرهنگی به وجود آمد این بخش را با چالش جدی روبه رو كرده است. هر چند دغدغه نمایندگان با وجود صرف هزینه‌های فرهنگی در مصارف مجهول الحال کاملا درست به نظر می‌رسد اما جریان انحرافی که از این موضوع خرسند نیست به جای اقدام به انتشار محل صرف بودجه دست به تخریب و جوسازی می‌زند. 

متاسفانه میزان منابع و نحوه هزینه بودجه فرهنگی در لوایح سالانه بودجه شفاف نیست و این امر علاوه بر سوء استفاده موجب ناكارآمدی این منابع و عدم تاثیر قابل توجه در بخش فرهنگی شده است. شاهد این مدعا افزایش یك هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بودجه فرهنگی در سال گذشته است كه علی رغم این افزایش قابل توجه تحرك چندانی در بخش فرهنگی كشور ایجاد نشد.

دلیل این موضوع نیز تخصیص اعتبارات به اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب بودجه فرهنگی است. به طور مثال شورای عالی ایرانیان خاج از كشور یكی از محل هایی است كه از بودجه فرهنگی استفاده كرده و نه تنها عملكرد متناسبی نداشته بلكه فعالیت پر ابهام آن ،سبب تصویب طرح تحقیق تفحص در مجلس شد. 

بخشی از نمایندگان مجلس که خود از منتقدان رویکرد فرهنگی جریان انحرافی در دولت بوده و نسبت به اهداف و نتیجه چنین رویه ای هشدار داده اند، موضوع تفحص از بودجه کلانی را مطرح کردند که سال ۸۹ به اسم "توسعه شاخص‌های فرهنگی" به صندوق جریان انحرافی ریخته شده بود. 

جریان انحرافی که سال گذشته بودجه کلانی را هم برای شورای عالی ایرانیان خارج از کشور دریافت کرده، تاکنون هیچ هزینه کردی درباره بودجه ۱۵۰۰ میلیاردی مذکور را به نهادهای نظارتی ارائه نکرده است.
درخواست تحقیق و تفحص پس از این بودجه مطرح شده که در بودجه سال ۹۰ هم این جریان خواستار اختصاص بودجه کلان دیگری به صندوق خود باز هم به اسم توسعه شاخص های فرهنگی شده است! 

اما نكته جالب توجه حضور فرد پرحاشیه دولت به عنوان رئیس كمیسیون فرهنگی دولت است ،چون اختصاص بودجه به هر طرح فرهنگی باید با تصویب این كمیسیون صورت پذیرد. مركز ملی جهانی شدن و شورای فرهنگی ریاست جمهوری نیز از بخش های پرحاشیه دیگر دولت هستند كه ازبودجه فرهنگی كشور استفاده می كنند. 

یكی دیگر از مصارف بودجه فرهنگی كه از سوی رئیس كمیسیون فرهنگی دولت سال گذشته به طور جدی پیگیری شد اختصاص بخشی از این منابع برای حل مشكلات بازیگران و هنرمندان مشهور از جمله هدیه تهرانی، مهتاب كرامتی و مهناز افشار مباحثی بود كه دیدار های پی در پی مشایی با این بازیگران این قضیه را روشن تر می كرد. 

نكته جالب تر آنكه حتی بازیگران درجه دوم و چندم سینما هم از این الطاف بی بهره نشدند. به هر حال هزینه سلیقگی و به دور از نظارت و برنامه ریزی خاص منابع بیت المال آن هم از بودجه بخش مهم فرهنگ، می تواند با توجه به افزایش هجمه شبیخون فرهنگی آثار مخرب عمیقی بر روی نسل جوان داشته باشد چرا كه فرهنگ اسلامی و ایرانی هیچ وقت با هزینه های اتنخاباتی تعمیق نمی یابد. 

در پایان باید گفت: اگر مسئولان تنها نیم نگاهی به توصیه سکان‌دار انقلاب داشته و آینده‌نگری‌هایی که ایشان در تمام مراحل انقلاب داشته‌اند را مورد توجه قرار دهند، ایران سرعت بیشتری در توسعه خواهد گرفت و برنامه چشم انداز محقق خواهد شد.طبقه بندی: سیاسی،  فرهنگی،  اجتماعی، 
برچسب ها: تداوم نگرانی‌های رهبر انقلاب در بودجه فرهنگی 90، نگرانی از بودجه فرهنگی، بودجه فرهنگی، فرهنگی، فرهنگ، دولت، دولن دهم، رهبر، رهبری، رهبری عزیز، بودجه فرهنگی 90، بصیرت، بصیرت313، بودجه كلام، مهدویت، امام زمان، امام مهدی، موعود، موعودعصر،
ارسال توسط محمدمهدی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با تأملی در خود درمی یابیم هنوز نسبت به حقوقی که امام زمان (علیه السلام) بر ما دارد، همچنان غافل هستیم. شما این علتها را در چه چیزهایی میدانید؟صفحات جانبی
دوستان ما
امکانات جانبی
لینک باکس مذهبی قافله
لینک باکس مذهبی بکا

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی