تبلیغات
بصیرت313 - آیت‌الله بهجت با مقام معظم رهبری بارها دیدار خصوصی داشتند
مقام معظم رهبری: انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردنِ به وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلم است كه این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا حضرت حجت بن الحسن (عجل ا... تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداه) تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان یك انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرایطی مجاهدت بكند آماده كنیم. انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند؛ صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان (علیه السلام) هستیم!! اینكه انتظار نیست. انتظار، انتظار چیست؟ انتظارِ دست ماهر قدرتمند الهی ملكوتی است كه باید بیاید به وسیله خودِ همین انسانها، با كمك همین انسانها، سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند و انسانها را بنده واقعی خدا بكند. ««آماده باید بود برای این كار»»

براستی آیا با خود اندیشیده ایم كه جای امام زمان (ارواحنا له الفداه) در زندگی ما، اهداف ما، سندهای چشم انداز، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نهادهای دیگر و مهم تر از اینها در دل ما؛ كجاست و این امام مهربان چه جایگاهی در این موارد ذكر شده دارد؟! چرا امام زمان (علیه السلام) اینقدر غریب است؟؟ چرا؟ در قسمت نظرات، اندیشه خود را بنویسید

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 24 اردیبهشت 1390
آیت الله محفوظی

آیت‌الله محفوظی گفت: مقام معظم رهبری گاهی خصوصی حركت می‌كردند، می‌آمدند در آن منزل سابقشان در آنجا با آیت الله بهجت صحبت می‌كردند و دیداری داشتند. نه یك بار نه دو بار؛ ایشان حفظ نظام را لازم می‌دانستند...

آیت الله بهجت و رهبری
ادامه مطلب را بخوانید
به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله عباس محفوظی رییس دفتر آیت‌الله بهجت در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، به سؤالات متعددی از جمله رابطه ایشان با امام راحل و مقام معظم رهبری، نظرات و دیدگاه‌های سیاسی آن مرحوم پاسخ گفت.

براساس این گزارش، متن كامل این گفت‌وگو به شرح زیر است:

فارس: حاج آقای محفوظی در ابتدا درباره زندگی‌نامه آیت‌الله بهجت بفرمایید

آیت‌الله محفوظی: ایشان بعد از آنكه در كربلا و نجف از نظر علمی و از نظر اخلاقی بهره‌ها بردند و به درجه اجتهاد رسیدند تصمیم گرفتند كه به ایران بیایند،‌ برای دیدار بستگان و فامیلین و صله رحم كرده باشند آمدند در زادگاهشان شهر فومن.
مدتی در آنجا ماندند و از آنجا حركت كردند كه در قم كه توقف مختصری داشته باشند و دوباره برگردند به نجف، تصمیم اصلی ایشان این بود كه دوباره به نجف هجرت كنند كه از اساتید آن روز استفاده می‌كردند باز بروند؛ در ضمن توقف در قم اساتیدشان یكی پس از دیگری رحلت كردند و عمده استادشان كه در نجف بهره‌ها از آن دو استاد بردند استاد فقه و اصول مرحوم آیةالله حاج‌شیخ‌محمدحسین اصفهانی غروی مشهور به كمپانی و در درس حضرت آیةالله آقای میرزا كاظم شیرازی هم ایشان حضور داشتند مدت‌ها و مرحوم آقامیرزا كاظم شیرازی به ایشان عنایت مخصوصی داشت.

* فارس: سیر علمی آیت‌الله بهجت در ایران چگونه ادامه داشت؟

آیت‌الله محفوظی: وقتی كه به ایران آمدند، مرحوم آیةالله حاج‌شیخ كاظم شیرازی به بعضی‌ها از فضلای حوزه قم سفارش فرمودند، فرمودند كه این آقای حاج‌شیخ محمدتقی بهجت در نجف بهره‌ها برده است، شما از وجودشان استفاده كنید این سفارش مرحوم آیةالله حاج‌شیخ كاظم شیرازی به فضلای قم بود.

* فارس: در دروس آیت‌الله بروجردی و امام خمینی چطور؟

در درس آیةالله بروجردی مرحوم آیةالله‌العظمی گلپایگانی، آیةالله آقای خمینی، آیةالله داماد اینها هم حضور داشتند، در ضمنی كه در درس ایشان حاضر می‌شدند خودشان هم تدریس داشتند،‌ مدرسه تدریس ایشان معمولاً تدریس خصوصی در منزل بود، بعضی از فضلا كه ایشان را می‌شناختند در درسشان حاضر می‌شدند.

بعضی از بزرگان از علما و مجتهدین كه الان بعضی‌ها از آنها زنده‌اند، می‌گفتند كه ما در درس آیةالله بهجت حاضر شدیم كه ایشان از نظر دقت نظر فوق‌العاده دقیق بود در بیان مطالب و دقت‌هایی كه داشتند و روش تدریسشان هم این بود كه حرف اساتید خودشان را به طور گذرا نقل می‌كردند و بعد می‌گذشتند و لذا بعد از فوت مرحوم آیةالله بروجردی مثل بعضی از اساتید درس‌هایی داشتند فقه و اصول تدریس می‌كردند.
البته بعضی‌ها كه می‌خواستند استفاده اخلاق عملی كنند خدمتشان حضور پیدا می‌كردند و بهره‌های غیر از علمی بهره‌های عملی هم از ایشان داشتند، چون مشهور بود كه ایشان از نظر اخلاق و مسائل عملی فوق‌العاده است.

*فارس: ارتباط آیت‌الله بهجت با جامعه مدرسین چگونه بود؟

آیت‌الله محفوظی: من یك خاطره‌ای عرض بكنم، جامعه مدرسین در زمان امام راحل و حتی بعد از انقلاب، شرفیاب محضر امام شدند و از ایشان تقاضا كردند شما دستور بفرمایید كه در حوزه علم اخلاق، رسمی بشود معلمین اخلاق درس اخلاق بگویند، امام فرمود كه شما بروید از آیةالله آقای حاج‌شیخ‌محمدتقی بهجت تقاضا بكنید كه ایشان بیاید در حوزه درس اخلاق بگوید. مرحوم آیةالله مشكینی كه این تقاضا را از طرف جامعه كرده بود عرض می‌كند كه (بنده خودم حضور داشتم این را كه عرض می‌كنم حاضر بودم) عرض می‌كند كه آقا ایشان حاضر نمی‌شود.
فرمود شما بروید اصرار بكنید و از ایشان بخواهید كه از نظر اخلاق بیاید درس اخلاق بگوید، چون درس اخلاق دو جنبه دارد، یك جنبه جنبه نظری یك جنبه جنبه عملی، جنبه نظری همان است كه در كتاب‌ها نوشتند كبر چیست، حسد چیست، مثلاً صبر چیست، كه انسان می‌خواند از نظر علمی متوجه می‌شود كه معنای صبر چطور باید صبر كرد چطور باید كه معالجه كرد حسد را و حسد را از خودش دور كرد، اما یكدفعه در مقام عمل، عمل می‌كنند،‌ در مقام عمل وقتی كه انسان زاهد به تمام معنا از نظر دنیا نظری به تجمل دنیا به مال دنیا به زخارف دنیا نداشته باشد.

ایشان یك چنین شخصیتی بود كه از نظر ذات كه توجه نداشتند به مال دنیا و به ثروت دنیا، ایشان در این مسجدی است بنام مسجد فاطمیه، در این مسجد فاطمیه ایشان كه در این اواخر هم تدریسشان در همین مسجد بود صبح می‌آمد نماز جماعت می‌خواند ظهر و عصر اقامه جماعت داشت،‌ مغرب و عشاء اقامه جماعت داشت و بعد از اقامه جماعت نماز صبح حركت می‌كردند می‌رفتند برای زیارت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها، نه اینكه بیاییم بگوییم پنج دقیقه ده دقیقه یك ربع، مقیداً كه در آنجا بعضی از زیاراتی كه خودشان مراقب بودند آن زیارات را در آنجا می‌خواندند و بعد برمی‌گشتند می‌آمدند برای منزل.

* فارس: آیت‌الله بهجت چه زمانی به زیارت حضرت امام رضا (ع) می‌رفتند؟

آیت‌الله محفوظی: در تابستان‌ها كه باز مواظب بودند كه به مشهد مقدس زیارت ثامن‌الائمه علیه‌السلام بروند در آنجا هم این برنامه بود منتها برنامه زیارت آنجا بیشتر بود شاید به اندازه دو ساعت و بالاتر از دو ساعت می‌آمد در آنجا زیارت می‌خواند و زیارت جامعه زیارت عاشورا و این زیارات را ایشان مداومت داشت و همیشه این زیارات را قرائت می‌كرده، این از نظر زیارت ایشان كه شما سؤال كردید.

*فارس: نگاه آیت‌الله بهجت به عرفان چگونه بود؟

آیت‌الله محفوظی: ایشان در نجف غیر از اساتید علمی از استاد دیگری به نام حاج‌آقا علی قاضی طباطبایی استفاده‌های فراوانی از نظر عرفان عملی نه عرفان دروغی نه عرفانی كه مدعیان ادعا می‌كنند، عرفانی كه انسان را وصل به حق در سیر الی الله كه قرآن می‌فرماید إنّك كادح الی ربّك كدحاً فملاقیه، باید انسان تلاش بكند تا لقاءالله برسد لقاءالله آسان بدست نمی‌آید، فمن كان یرجو الی لقاء ربه فلیعمل عملاً صالحاً، غیر از ایشان در این عرفان عملی استادش آقای قاضی طباطبایی بود و كاملاً بهره برده بود و آن چیزی كه می‌خواست استفاده بكند استفاده كرد.

*فارس: خاطره‌ای از امور عرفانی آیت‌الله بهجت دارید؟

آیت‌الله محفوظی: شخصی محكوم به اعدام شد، ایشان آن موقعی كه در نجف بود دارای كرامت بود شاید پنجاه سال قبل من آنجا شنیده بودم ایشان در آنجا محكوم به اعدام می‌شود، متوسل می‌شوند به آقا كه شما، ایشان می‌فرماید بروید نماز جعفرطیار را بخوانید با دعای زاد المعاد انشاءالله این حكم اعدام لغو بشود؛ رفتند خواندند و دوباره آمدند آقا نشد، بار دوم دوباره آمدند آقا، فرمود بروید در جای خلوت كه كسی نباشد این نماز را با تضرّع با آن دعای آخر بخوانید جدّاً بخواهید همیشه این تعبیر ایشان بود كه ما از ایشان می‌شنیدیم می‌فرمود همیشه جدّاً از خدا بخواهید نه اینكه خدایا تو به من رحم بكن خدایا این كار را بكن، نه جدّاً‌ می‌خواهم، رفتند باز هم در همین اطراف جمكران جای خلوتی پیدا كردند و نماز را خواندند و دیدند خبری نشد آمدند در مسجد، عرض كردند كه آقا ما، ایشان تأملی كرد گفت آزاد نشده؟ خبری نشده؟ گفتند نه، گفت بروید حكم اعدام ایشان لغو شده و ایشان آزاد شده، گفت آقا ما تازه تلفن كردیم، گفت نخیر حالا آزاد شده، رفتند و دیدند آزاد شده.

*فارس: از نحوه ارتباط آیت‌الله بهجت با مردم بگویید؟

آیت‌الله محفوظی: ایشان یك شخصیتی بود كه خیلی میل نداشت كه در میان مردم ظاهر بشود حتی وقتی كه می‌خواستند بروند برای بیمارستان در تهران می‌فرمودند به آن كسی كه شما با او ارتباط دارید آن پزشك‌ها، به اینها بگویید به كسی خبر ندهند من همین‌طور ناشناخته وارد بشوم در آنجا و معالجات خودم را انجام بدهم و برگردم و بعضی‌ها بعد از آنكه می‌رفتند اطباء هم نمی‌شناختند.
موقعی كه می‌خواست از بیمارستان بیرون بیاید یكدفعه متوجه می‌شدند كه مثلاً شخصیتی مثل آیةالله بهجت است می‌آمدند دورش را می‌گرفتند و بالاخره دستش را می‌بوسیدند و التماس دعا، میل نداشت خیلی ظاهر بشود و ایشان داعیه مرجعیت را نداشتند اصلاً‌ در این وادی نبودند با اینكه در همان زمان مرحوم آقای بروجردی وقتی كه از نجف برگشتند، مجتهداً برگشتند نه اینكه مقلّداً برگشته باشند.

*فارس: روش ورود آیت‌الله بهجت به مباحث چگونه بود؟

آیت‌الله محفوظی: طریقه بحث ایشان هم این بود، در قم وقتی كه وارد می‌شدند برای آقایان طلاب تدریس بكند كتاب جواهر را برمی‌داشت فرازی از جواهر را می‌خواند حرف‌هایشان را و بعد علمایی كه حرف داشتند نقل می‌كرد و بعد نظر خودشان را هم القاء می‌كردند و این جامع المسائل البته كتاب مشكلی است از نظر فارسی، فارسی است ولی فارسی مشكل است ولی یك دوره فقه است از اول طهارت تا حدود و قصاص و دیات.

*فارس: رابطه آیت‌الله بهجت با امام راحل چگونه بود؟

آیت‌الله محفوظی: امام خمینی (ره) به آیت‌الله بهجت علاقمند بودند، گاهی اوقات به آن كسی كه همراهشان و در منزلش بود، می‌فرمود آماده باشید، برویم برای زیارت آیت‌الله بهجت. بدون اینكه قبلاً به ایشان خبر بدهند می‌آمدند در آنجا.

*فارس: ایشان برای حراست از حریم امام(ره) چه اقداماتی انجام می‌داد؟

آیت‌الله محفوظی: در بحث‌هایی كه شب‌های پنجشنبه خدمت ایشان داشتیم، شاید كثیراً نقل می‌كرد بعضی از مطالب را كه حضرت آیت‌الله خمینی اینچنین فرموده، آقای خمینی مثلاً درباره آقای بروجردی یا درباره مرحوم آخوند چنین نقلی كرده است؛ ایشان این نقل‌ها را از آیةالله خمینی داشتند و گاهی هم پیغام می‌داد برای ایشان(امام راحل) برای دفع بلا شما مثلاً قربانی بكنید.

* فارس: رابطه آیت‌الله بهجت با مقام معظم رهبری چگونه بود

آیت‌الله محفوظی: مقام معظم رهبری كه مقیداً به ایشان علاقمند بود و شاید دیدارهایی كه با ایشان داشته با دیگران نداشته باشد، آیت‌الله خامنه‌ای گاهی از اوقات خصوصی حركت می‌كردند می‌آمدند در آن منزل سابقشان در آنجا با ایشان می‌نشستند و صحبت می‌كردند و دیداری داشتند، نه یك بار نه دو بار؛ ایشان حفظ نظام را لازم می‌دانستند حتی می‌فرمودند كه مقررات نظام را باید مراعات كرد.

* فارس: آیا دیدارهای آیت‌الله بهجت با مقام معظم رهبری بیشتر خصوصی بود؟

آیت‌الله محفوظی: بله، دیدارهایی داشتند، اما دیدارها با غیر رهبری مثلاً كسی كه رئیس‌جمهور می‌شدند نخست‌وزیر می‌شدند، این طور بود كه اینها تقاضا می‌كردند اما ایشان آمادگی نداشتند برای ملاقات، گاهی از اوقات می‌خواست در مسجد ملاقات بكند یعنی بعد از آنكه مثلاً نمازشان تمام می‌شد یك چند دقیقه‌ای صحبت می‌كرد. معمولاً ایشان در روزهای جمعه اقامه روضه‌ای داشتند برای سیدالشهداء‌ سلام‌الله‌علیه. در آنجا بعضی‌ها مثلاً رئیس مجلس، رئیس‌جمهور و یا فلان وزیر می‌آمدند و با ایشان ملاقات می‌كردند. ملاقات با مسئولین مملكتی در منزل كم داشتند؛ آقازاده‌های آیت‌الله خامنه‌ای كه روحانی هستند معمولاً ارتباط داشتند و می‌آمدند گاهی در خدمت ایشان و با ایشان دیدار و ملاقات داشتند.

*فارس: از دیدارها و نظرات سیاسی آیت‌الله بهجت بگوید؟

آیت‌الله محفوظی: در خصوص دیدارها و نظرات سیاسی ایشان باید بگویم، آیت‌الله بهجت معمولاً كلّی صحبت می‌كردند و خیلی به بعضی از كسانی كه الان در دنیا حاكم هستند بدبین بودند و می‌گفتند همه این جریاناتی كه نسبت به شیعه و نسبت به اسلام می‌گذرد زیر سر اینهاست؛ آیت‌الله بهجت از مسائل روز جهان آگاه بود نه اینكه بی‌اطلاع باشد.

*فارس: ایشان چگونه از مسائل روز جهان مطلع می‌شدند؟
آیت‌الله محفوظی: فرزندان ایشان گزارشات را به خدمت آقا می‌آورند؛ البته اینطوری نبود كه آقا بیاید روزنامه بخواند و رادیو گوش بدهد، ولیكن از مسائل روز جهان كاملاً مطلع بود؛ حاج‌علی آقا(فرزند آیت‌الله بهجت) اخبار را می‌گرفت و به عرض آقا می‌رساند و آقا گاهی اوقات خودش به دیگران می‌فرمود برای رفع این قائله دعا كنید.

فارس: خبر ارتحال آیت‌الله بهجت را شما چطور شنیدید؟

آیت‌الله محفوظی: ایشان روز جمعه در مسجد فاطمیه روضه داشتند، صبح‌ها2 ساعت مانده به ظهر ایشان می‌آمدند مسجد، مداح منبری روضه خودشان را می‌خواندند و بعدش هم حركت می‌كردند به منزل، فردا روز شنبه قرار بود كه تشریف بیاورند برای تدریس؛ مهیا شدند برای تدریس، یكدفعه فرمودند مثل اینكه حالم مساعد نیست، تدریس نمی‌روم، امروز نماز هم نمی‌روم، نماز هم بگویید دیگری بخواند. روز یكشنبه بنده در نماز ظهر بجای ایشان در مسجد اقامه كردم، فرستاده‌ای از طرف فرزندشان آمد به من فرمودند كه شما تهران تماس بگیرید كه آقا را می‌خواهیم تهران ببریم، بعد از نماز ظهر بود كه به من خبر دادند نماز عصر را خواندم آمدم و تماس گرفتم كه در تهران یك بخشی را خالی كنند و خالی هم كردند؛ زنگ زدم، گفتند آقا از این دار دنیا به دار لقاء‌ شتافتند.

* فارس: در پایان نصیحتی برای جوانان بكنید؟

آیت‌الله محفوظی: نصیحت آقا(آیت‌الله بهجت) را می‌كنم، می‌فرمود دو چیز را مراعات بكنید یكی تعبّد یكی تحرّز، اجتناب ازگناه و بندگی خدا، نماز اول وقت را فراموش نكنید. التماس دعا دارم موفق و مؤید باشید.طبقه بندی: مذهبی،  اجتماعی،  متفرقه، 
برچسب ها: آیت‌الله بهجت با مقام معظم رهبری بارها دیدار خصوصی داشتند، آیت الله محفوظی، آیت الله بهجت، بهجت، آیت الله خامنه ای، ولایت فقیه، دیدار، آیت الله، حاج آقای محفوظی، آیت‌الله عباس محفوظی، سیر علمی آیت‌الله بهجت در ایران، دروس آیت‌الله بروجردی و امام خمینی، ارتباط آیت‌الله بهجت با جامعه مدرسین، آیت‌الله بهجت چه زمانی به زیارت حضرت امام رضا (ع)، نگاه آیت‌الله بهجت به عرفان، خاطره‌ای از امور عرفانی آیت‌الله بهجت، نحوه ارتباط آیت‌الله بهجت با مردم، روش ورود آیت‌الله بهجت به مباحث، رابطه آیت‌الله بهجت با امام راحل، حراست از حریم امام(ره)، رابطه آیت‌الله بهجت با مقام معظم رهبری، دیدارهای آیت‌الله بهجت با مقام معظم رهبری، دیدارها و نظرات سیاسی آیت‌الله بهجت، مسائل روز جهان مطلع، خبر ارتحال آیت‌الله بهجت، نصیحتی برای جوانان، نماز اول وقت، بصیرت، بصیرت313، مهدویت، امام زمان، امام مهدی، موعود، موعودعصر،
ارسال توسط محمدمهدی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با تأملی در خود درمی یابیم هنوز نسبت به حقوقی که امام زمان (علیه السلام) بر ما دارد، همچنان غافل هستیم. شما این علتها را در چه چیزهایی میدانید؟صفحات جانبی
دوستان ما
امکانات جانبی
لینک باکس مذهبی قافله
لینک باکس مذهبی بکا

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی