تبلیغات
بصیرت313 - امام مهدی (علیه السلام) در آینة قرآن و روایات - سلسله مباحث مقدماتی مهدویت
مقام معظم رهبری: انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردنِ به وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلم است كه این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا حضرت حجت بن الحسن (عجل ا... تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداه) تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان یك انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرایطی مجاهدت بكند آماده كنیم. انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند؛ صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان (علیه السلام) هستیم!! اینكه انتظار نیست. انتظار، انتظار چیست؟ انتظارِ دست ماهر قدرتمند الهی ملكوتی است كه باید بیاید به وسیله خودِ همین انسانها، با كمك همین انسانها، سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند و انسانها را بنده واقعی خدا بكند. ««آماده باید بود برای این كار»»

براستی آیا با خود اندیشیده ایم كه جای امام زمان (ارواحنا له الفداه) در زندگی ما، اهداف ما، سندهای چشم انداز، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نهادهای دیگر و مهم تر از اینها در دل ما؛ كجاست و این امام مهربان چه جایگاهی در این موارد ذكر شده دارد؟! چرا امام زمان (علیه السلام) اینقدر غریب است؟؟ چرا؟ در قسمت نظرات، اندیشه خود را بنویسید

امام مهدی (علیه السلام) در قرآن و روایاتامام مهدی (علیه السلام) در قرآن و روایات
امام در آینه قرآن

قرآن كریم، چشمه زلال ناب ترین معارف الهی و ماندگارترین حكمت‌ها و دانش‌های مورد نیاز بشر است. كتابی است سراسر راستی و درستی كه خبرهای گذشته و آینده جهان را بیان كرده است و هیچ حقیقتی را فروگذار نكرده است. البته روشن است كه حجم بسیار گسترده حقایق عالم در ژرفای آیات الهی نهفته است و تنها آن‌ها كه به عمق معانی آن دست یابند به آن واقعیات پی خواهند برد و آنان اهل قرآن و مفسران حقیقی آن یعنی پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله وسلم) و خاندان پاك او هستند.

قیام و انقلاب آخرین سفیر الهی از بزرگترین حقایق جهان است كه در آیات فراوانی از قرآن كریم به آن اشاره شده و روایات بسیاری در تفسیر آن آیات نقل گردیده است كه به چند نمونه اشاره می‌كنیم:

در سوره انبیاء آیه 105 آمده است:

Gوَ لَقَدْ كَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرَ أَنَّ الاَْرْضَ یرِثُها عِبادِی الصّالِحُونَF؛

«همانا در زبور پس از ذكر ] تورات نوشتیم كه زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد.»

امام باقر(علیه السلام) فرمود:

«مقصود از بندگان شایسته‌ای كه زمین را به ارث می‌برند، امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و یاران او هستند.» ( 1 )

همچنین در بخشی از آیه 86 از سوره هود آمده است:

G... بَقِیةُ اللّهِ خَیرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِینَF؛

«بقیة الله برای شما بهتر است اگر مؤمن باشید.»

امام باقر(علیه السلام) فرمود:

«وقتی امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور كند بر دیوار كعبه تكیه زند و اولین سخنی كه بر زبان جاری كند این آیه است. سپس می‌فرماید: «اَنَا بَقِیةُ اللّهِ فی اَرْضِهِ وَ خَلیفَتُهُ وَ حُجَّتُهُ عَلَیكُمْ» من «بقیة الله» در زمین و جانشین او و حجّت او بر شما هستم. پس هر كسی بخواهد بر او سلام كند گوید: «اَلسَّلامُ عَلَیكَ یا بَقِیةَ اللّهِ فی اَرْضِهِ». ( 1 )

و در سوره حدید آیه 17 فرموده است:

Gاِعْلَمُوا اَنَّ اللّهَ یحْیی الاَْرْضَ بَعْدَ مَوْتِها قَدْ بَینّا لَكُمُ الاْیاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَF؛

«بدانید خداوند زمین را پس از مرگ آن زنده می‌كند. ما آیات خود را برای شما بیان كردیم، باشد كه بیندیشید.»

امام صادق(علیه السلام) فرمود:

مراد این است كه خداوند زمین را به واسطه عدالت حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در دوران ظهورش زنده خواهد كرد پس از آن كه به سبب ستم سردمداران گمراهی مرده باشد. ( 1 )

و نیز در سوره قصص آیه 5 می‌فرماید:

Gوَ نُریدُ اَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الاَْرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ اَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَF؛

«و ما اراده می‌كنیم بر مستضعفان زمین، منّت نهیم و آنان را پیشوایان مردم و وارثان زمین قرار دهیم.»

امام علی(علیه السلام) فرمود:

«مقصود از مستضعفان خاندان پیامبرند. خداوند پس از تلاش و رنجشان، «مهدی» این دودمان را برمی انگیزد و آنان را به اوج شكوه و عزت و اقتدار می‌رساند و دشمنانشان را به سختی ذلیل می‌سازد.» ( 1 )

از نمونه‌های بالا روشن می‌شود كه برای برداشت حقایق از قرآن، تنها نباید به ظاهر آیات بسنده كرد؛ بلكه بسیاری از واقعیت‌های عالم در درون آیات قرآن نهفته است[i كه اهل‌بیت(علیهم السلام) به عنوان مفسران واقعی قرآن، بیان كنندة آن هستند. بنابراین اگرچه آیاتی از قرآن، در ظاهر مربوط به یك رویداد در زمان و مكان خاصی است ولی مانع از آن نیست كه در زمان‌های بعد و برای آیندگان، مصداق پیدا كند و دربارة آنان نیز جاری گردد و همین رمز جاودانگی قرآن برای همه نسل‌هاست.

بر این اساس، با اینكه آیه 5 سوره قصص دربارة قوم بنی اسرائیل نازل شده و جریان پیروزی آنها بر فرعونیان را بیان می‌كند ولی در روایات متعدّد این آیه بر قیام امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و روزگار ظهور او منطبق گردیده است و دقت در متن آیه هم نشان می‌دهد كه حاكمیت مستضعفان بر مستكبران، یك سنّت و اراده الهی است كه اختصاص به زمان و مكان و افراد خاصّی ندارد.i. پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله وسلم) در این باره فرموده‌اند: «ما فی القرآن آیة الا و لها ظهر و بطن یعنی در قرآن آیه‌ای نیست مگر اینكه ظاهر و باطنی (درونی) دارد.» (بحارالانوار، ج92، ص94)امام در آینة روایات

موضوع امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از موضوعاتی است كه روایات بسیاری درباره آن در اختیار ماست به گونه‌ای كه درباره مراحل مختلف زندگی آن حضرت همچون ولادت، دوران كودكی، غیبت صغری و كبری، علائم ظهور و روزگار ظهور و حكومت جهانی، به طور جداگانه احادیثی از پیشوایان دینی موجود است. چنانكه درباره خصوصیات ظاهری و اخلاقی آن بزرگوار، ویژگی‌های دوران غیبت او و فضیلت و پاداش منتظران ظهورش مجموعه ارزشمندی از روایات داریم و جالب اینكه بسیاری از این روایات هم در كتاب‌های شیعه و هم در آثار اهل سنّت نقل شده است. برخی از این احادیث «متواتر» ( 2 ) است.

گفتنی است كه یكی از ویژگی‌های قابل توجه امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) آن است كه همه معصومان(علیهم السلام) درباره آن حضرت سخنان نغزی ایراد فرموده‌اند كه مجموعه‌ای از معارف آگاهی بخش را فراهم كرده است و از اهمیت فوق العاده قیام و انقلاب آن پرچمدار عدالت حكایت می‌كند. مناسب است در اینجا از هر یك از آن پیشوایان بزرگ روایتی را نقل كنیم:

پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:

خوشا به حال آن كه مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را ببیند و خوشا حال آن كه او را دوست بدارد و خوشا حال كسی كه امامت او را باور داشته باشد. ( 2 )

امام علی(علیه السلام) فرمود:

«منتظر فرج ]آل محمد(صلی الله علیه و آله وسلم)‌ باشید و از رحمت خدا ناامید نگردید به راستی كه محبوبترین كارها نزد خداوند بزرگ، انتظار فرج است.» ( 2 )

در لوح فاطمه زهرا(علیها السلام) ( 2 ) آمده است:

«... سپس به خاطر رحمت بر جهانیان سلسله اوصیاء را به وجود فرزند امام حسن‌عسكری(علیه السلام) تكمیل خواهم كرد؛ كسی كه كمال موسی و شكوه عیسی و صبر ایوب را داراست...». ( 2 )

امام حسن مجتبی(علیه السلام) در ضمن روایتی، پس از بیان برخی از مشكلات زمان بعد از رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:

«خداوند در آخر الزمان مردی را برمی انگیزد... و او را به وسیله فرشتگان خود پشتیبانی می‌كند و یارانش را حفظ می‌كند... و او را بر تمامی ساكنان زمین چیره می‌سازد... او زمین را از عدالت و روشنایی و دلیل آشكار پر می‌سازد... خوشا حال آن كه روزگار او را ببیند و سخن او را بشنود.» ( 2 )

امام حسین(علیه السلام) فرمود:

«... خداوند به وسیله او امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) زمین را زنده می‌كند پس از آن كه مرده باشد و به وسیله او آئین حق را بر تمامی دین‌ها پیروز گرداند هر چند مشركان را خوش نیاید. برای او غیبتی است كه گروهی در آن از دین باز می‌گردند و گروهی دیگر بر دین استوار می‌مانند... همانا آن كه در غیبت او بر اذیت‌ها و تكذیب‌ها شكیبایی كند؛ مانند كسی است كه پیش روی رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) با شمشیر جهاد كرده باشد.» ( 2 )

امام سجاد(علیه السلام) فرمود:

«كسی كه در دوران غیبت قائم ما بر دوستی ما ثابت قدم باشد خداوند پاداش هزار شهید از شهدای بدر و احد به او عنایت فرماید.» ( 2 )

امام باقر(علیه السلام) فرمود:

«زمانی بر مردم می‌آید كه امامشان غایب شود پس خوشا حال آن‌ها كه در آن زمان بر امر ولایت ما ثابت بمانند...» ( 2 )

امام صادق(علیه السلام) فرمود:

«برای قائم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دو غیبت است یكی از آنها كوتاه مدت و دیگری بلند مدت است.»[i

امام كاظم(علیه السلام) فرمود:

«امام ]مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از دیدگان مردم پنهان می‌شود ولی یاد او از دل‌های مؤمنان فراموش نمی‌شود.» ( 3 )

امام رضا(علیه السلام) فرمود:

«وقتی امام مهدی قیام كند زمین به نور وجود او روشن گردد و آن بزرگوار، ترازوی عدالت را در میان مردم قرار دهد؛ پس كسی به دیگری ستم نخواهد كرد.» ( 3 )

امام جواد(علیه السلام) فرمود:

«قائم ما آن كسی است كه مردم باید در زمان غیبت، انتظار ظهور او را داشته باشند و چون قیام كرد به فرمان او گردن نهند.» ( 3 )

امام هادی(علیه السلام) فرمود:

«امام پس از من فرزندم حسن و پس از او فرزندش «قائم» است آن كه زمین را پر از عدل و داد كند چنان كه پر از ستم و جور شده باشد.» ( 3 )

امام حسن عسكری(علیه السلام) فرمود:

«سپاس خدای را كه مرا از دنیا نبرد تا آن كه جانشین مرا به من نشان داد. او از نظر آفرینش و اخلاق، شبیه ترین مردم به رسول خداست...». ( 3 )[i. الغیبة نعمانى، باب 10، فصل 4، ح 5، ص 176.

منبع: كتاب نگین آفرینش

سایت آموزش مجازی مهدویت
طبقه بندی: قرآن،  مهدویت،  اهل بیت (علیهم السلام)،  مذهبی،  اجتماعی، 
برچسب ها: سلسله مباحث مقدماتی مهدویت، امام در آینه قرآن، وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرَ أَنَّ الاَْرْضَ یرِثُها عِبادِی الصّالِحُونَ، بَقِیةُ اللّهِ خَیرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ، اَنَا بَقِیةُ اللّهِ فی اَرْضِهِ وَ خَلیفَتُهُ وَ حُجَّتُهُ عَلَیكُمْ، اَلسَّلامُ عَلَیكَ یا بَقِیةَ اللّهِ فی اَرْضِهِ، اِعْلَمُوا اَنَّ اللّهَ یحْیی الاَْرْضَ بَعْدَ مَوْتِها قَدْ بَینّا لَكُمُ الاْیاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ، وَ نُریدُ اَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الاَْرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ اَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ، امام مهدی (علیه السلام) در قرآن، امام در قرآن، حضرت مهدی در قرآن، قرآن و عترت، امام در آینة روایات، امام مهدی (علیه السلام) در آینة روایات، امام درآینة روایات، متواتر، امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، لوح فاطمه زهرا(علیها السلام)، امام حسن مجتبی(علیه السلام)، فرزند امام حسن‌عسكری(علیه السلام)، امام حسین(علیه السلام)، امام علی(علیه السلام)، پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم)، الغیبة نعمانى، كتاب نگین آفرینش، آموزش مجازی مهدویت، امام حسن عسكری(علیه السلام)، امام هادی(علیه السلام)، امام جواد(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام)، امام كاظم(علیه السلام)، امام صادق(علیه السلام)، امام باقر(علیه السلام)، امام سجاد(علیه السلام)، بصیرت، بصیرت313، مهدویت، امام زمان، امام مهدی، موعود، موعودعصر،
ارسال توسط محمدمهدی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با تأملی در خود درمی یابیم هنوز نسبت به حقوقی که امام زمان (علیه السلام) بر ما دارد، همچنان غافل هستیم. شما این علتها را در چه چیزهایی میدانید؟صفحات جانبی
دوستان ما
امکانات جانبی
لینک باکس مذهبی قافله
لینک باکس مذهبی بکا

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی