تبلیغات
بصیرت313 - امام مهدی (علیه السلام) در نگاه اهل سنت - سلسله مباحث مقدماتی مهدویت
مقام معظم رهبری: انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردنِ به وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلم است كه این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا حضرت حجت بن الحسن (عجل ا... تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداه) تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان یك انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرایطی مجاهدت بكند آماده كنیم. انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند؛ صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان (علیه السلام) هستیم!! اینكه انتظار نیست. انتظار، انتظار چیست؟ انتظارِ دست ماهر قدرتمند الهی ملكوتی است كه باید بیاید به وسیله خودِ همین انسانها، با كمك همین انسانها، سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند و انسانها را بنده واقعی خدا بكند. ««آماده باید بود برای این كار»»

براستی آیا با خود اندیشیده ایم كه جای امام زمان (ارواحنا له الفداه) در زندگی ما، اهداف ما، سندهای چشم انداز، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نهادهای دیگر و مهم تر از اینها در دل ما؛ كجاست و این امام مهربان چه جایگاهی در این موارد ذكر شده دارد؟! چرا امام زمان (علیه السلام) اینقدر غریب است؟؟ چرا؟ در قسمت نظرات، اندیشه خود را بنویسید

امام مهدی (علیه السلام) در نگاه اهل سنت کتابهای اهل سنت

خوشتر آن باشد كه سرّ دلبران

گفته آید در حدیث دیگران

موضوع امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و قیام و انقلاب جهانی او نه تنها در كتاب‌های شیعه بلكه در فرهنگ اعتقادی سایر فرقه‌های اسلامی نیز بیان گردیده و درباره آن به طور گسترده گفتگو شده است. آنان نیز به وجود و ظهور مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) كه از دودمان پاك پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) و از فرزندان حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)( 1 ) است معتقدند برای آشكار شدن میزانِ باور اهل سنّت به مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) باید به آثار دانشمندان بزرگ ایشان مراجعه كرد. بسیاری از مفسّران سنّی در كتاب‌های تفسیری خود تصریح كرده‌اند كه بعضی از آیات قرآن به ظهور حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در آخرالزّمان اشاره دارد مانند فخر رازی( 2 ) و قرطبی( 3 )...

همچنین اكثر محدثان ایشان، احادیث مربوط به امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را در كتاب‌های خود آورده‌اند كه در میان آنها، معتبرترین كتاب‌های اهل سنّت وجود دارد مانند «صحاح ستّه»( 4 ) و مُسند احمدبن حنبل پیشوای مذهب حنبلی.

بعضی دیگر از دانشمندان اهل سنّت در گذشته و حال، كتاب هایی مستقل در موضوع امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نوشته‌اند مثل ابونعیم اصفهانی در مجموعه الأربعین (چهل حدیث) و سیوطی در كتاب «العرف الوردی فی اخبار المهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف).

نكته قابل توجه اینكه، بعضی از علمای اهل سنّت در مقام دفاع از عقیده مهدویت و ردّ منكران این عقیده، كتاب و مقاله نوشته‌اند و با بیانات علمی و شواهد روائی، جریان امام مهدی را از امور قطعی و غیرقابل انكار دانسته‌اند همچون «محمد صدیق مغربی» كه در ردّ گفتار «ابن خلدون» كتابی نگاشته و به سختی از او انتقاد كرده است.( 5 )

اینها نمونه هایی از موضع اهل سنّت در برابر مسئله مهدویت است.

در پایان این بخش از میان صدها روایت، تنها دو روایت نقل می‌كنیم كه در كتاب‌های مشهور و مورد اعتماد اهل سنّت آمده است:

پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:

«اگر از ]عمر دنیا تنها یك روز مانده باشد حتماً خداوند آن روز را طولانی كند تا آنكه مردی از خاندان مرا در آن برانگیزد كه هم نام من است.»( 6 )

و نیز آن حضرت فرمود:

«مردی از خاندان من قیام می‌كند كه در نام و سیرت شبیه من است. او جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد همانگونه كه از ظلم و ستم لبریز گشته باشد.»( 7 )

گفتنی است كه اعتقاد به ظهور مصلح و منجی كه در پایان دنیا ظهور كرده و جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد یك اعتقاد جهانی و همگانی است و پیروان راستین همه ادیان آسمانی بر اساس تعالیم كتاب‌های دینی خود منتظر قیام آن موعود بزرگ هستند. در كتاب‌های مقدّس زبور، تورات، انجیل و نیز كتاب‌های هندوها و زرتشتیان و برهمائیان به ظهور منجی بزرگ جهان اشاره شده است. البته هر ملتی برای او لقبی مخصوص گفته‌اند. زرتشتیان او را به نام «سوشیانس» یعنی نجات دهنده جهان و مسیحیان به نام «مسیح موعود» و یهود به نام «سرور میكائیلی» می‌شناسند.

بخشی از عبارات «جاماسب نامه» از كتاب‌های مقدّس زرتشت چنین است:

«پیغمبر عرب، آخر پیغمبران باشد كه در میان كوه‌های مكه پیدا شود... و با بندگان خود چیز خورد و به روش بندگان نشیند... و دین او اشرف ادیان باشد و كتاب او باطل كند همه كتاب‌ها را... و از فرزندان دختر پیغمبر كه خورشید جهان و شاه زمان نام دارد، كسی پادشاه شود در دنیا به حكم یزدان، كه جانشین آخر آن پیغمبر باشد... و دولت او تا به قیامت متصل باشد...».( 8 )

 

-----------------------------------------------------

1. المستدرك على الصحیحین، ج 4، ص 557.

2. التفسیر الكبیر، ج 16، ص 40.

3. تفسیر القراطبى، ج 8، ص 121.

4. یعنى صحیحهاى شش گانه. صحاح ستّه، عنوان عمومى شش مجموعه بزرگ، از كتب حدیث است كه در نزد اهل سنّت، موثق ترین كتابهاى حدیث هستند و عبارتند از: «صحیح بخارى، صحیح مسلم، سنن ابوداود، سنن ابن ماجه، سُنن نسائى، جامع ترمذى». اهل سنت، احادیث نقل شده در این كتابها را، «صحیح» دانسته و سخن پیامبر اكرم9 مى دانند و پس از قرآن كریم، آنها را معتبرترین كتاب مى خوانند.

[1. «ابن خلدون» جامعه شناس بزرگ اهل سنّت است و به پاره اى از روایات امام مهدى(علیه السلام)اشكال كرده و آنها را ضعیف شمرده است و با وجود اینكه بعضى از روایات مربوط به حضرت مهدى(علیه السلام) را صحیح دانسته در مسئله مهدویت تشكیك كرده است. «محمّد صدیق مغربى» در كتابى با عنوان «ابراز الوهم المكنون من كلام ابن خلدون» سخنان او را رد كرده است.

همچنین «عبدالمحسن بن حمد العباد» در مقاله اى تحت عنوان «الردّ على من كذب بالاحادیث الصحیحه الواردة فى المهدى» به شبهات ابن خلدون پاسخ گفته است.

6. سنن ابوداود، ج 2، ح 4282، ص 106.

7. معجم كبیر، ج 10، ح 10229، ص 83.

8. ادیان و مهدویت، ص 21.
طبقه بندی: مهدویت،  اهل بیت (علیهم السلام)،  مذهبی،  اجتماعی، 
برچسب ها: امام مهدی (علیه السلام) در نگاه اهل سنت، امام مهدی (علیه السلام) در نگاه اهل سنت - سلسله مباحث مقدماتی مهدویت، آموزش مجازی مهدویت، مجازی مهدویت، مهدویت، آموزش مجازی، اهل سنت، سنت، اهل، امام مهدی، امام مهدی در نگاه اهل سنت، سنن ابن داوود، تاریخ طبری، صحیحین، صحیح مسلم، صحیح بخاری، تفسیر القراطبى، ترمذی، سنن ان ماجه، سنن نسائی، جامع ترمذی، صحیحهاى شش گانه، صحاح ستّه، ابن خلدون، التفسیر الكبیر، المستدرك على الصحیحین، احمدبن حنبل، حنبلی، شافعی، فخر رازی، بصیرت، بصیرت313، امام مهدی در کتب اهل سنت، مهدویت و اهل سنت، امام زمان، موعود، موعودعصر،
ارسال توسط محمدمهدی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با تأملی در خود درمی یابیم هنوز نسبت به حقوقی که امام زمان (علیه السلام) بر ما دارد، همچنان غافل هستیم. شما این علتها را در چه چیزهایی میدانید؟صفحات جانبی
دوستان ما
امکانات جانبی
لینک باکس مذهبی قافله
لینک باکس مذهبی بکا

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی