تبلیغات
بصیرت313 - امر به معروف و نهی منکر
مقام معظم رهبری: انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردنِ به وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلم است كه این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا حضرت حجت بن الحسن (عجل ا... تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداه) تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان یك انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرایطی مجاهدت بكند آماده كنیم. انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند؛ صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان (علیه السلام) هستیم!! اینكه انتظار نیست. انتظار، انتظار چیست؟ انتظارِ دست ماهر قدرتمند الهی ملكوتی است كه باید بیاید به وسیله خودِ همین انسانها، با كمك همین انسانها، سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند و انسانها را بنده واقعی خدا بكند. ««آماده باید بود برای این كار»»

براستی آیا با خود اندیشیده ایم كه جای امام زمان (ارواحنا له الفداه) در زندگی ما، اهداف ما، سندهای چشم انداز، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نهادهای دیگر و مهم تر از اینها در دل ما؛ كجاست و این امام مهربان چه جایگاهی در این موارد ذكر شده دارد؟! چرا امام زمان (علیه السلام) اینقدر غریب است؟؟ چرا؟ در قسمت نظرات، اندیشه خود را بنویسید

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 15 خرداد 1390
امر به معروف و نهی از منکرتفسیر نور

امر به معروف، یعنى سفارش به خوبی‏ها و نهى از منكر، یعنى بازداشتن از بدی‏ها.

امر به معروف و نهى از منكر، دو وظیفه‏ى الهى است و توهّماتى از این قبیل كه :

گناه دیگران كارى به ما ندارد، آزادى مردم را سلب نكنیم، من اهل ترس وخجالت هستم،با یك گل كه بهار نمى‏شود، عیسى به دین خود موسى به دین خود، ما را در یك قبر قرارنمى‏دهند، دیگران هستند، من چرا امر به معروف كنم؟ با نهى از منكر، دوستان یا مشتریان خود را از دست مى‏دهم، و امثال آن، نمى‏توانند این تكلیف را از دوش ما بردارند. البتّه امر به معروف و نهى از منكر باید آگاهانه، دلسوزانه، عاقلانه وحتّی المقدور مخفیانه باشد.

گاهى باید خودمان بگوییم، ولى آنجا كه حرف ما اثر ندارد، وظیفه ساقط نمى‏شود، بلكه باید از دیگران بخواهیم كه آنان بگویند.حتّی اگر براى مدّت كوتاهى مى‏توان جلوى فساد را گرفت، باید گرفت و اگر با تكرارمى‏توان به نتیجه رسید، باید تكرار كرد....

یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ 

فرزندم نماز را برپا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن‏، و بر مصیبتى كه تو را فرا رسد

شكیبایى كن كه این از كارهاى سترگ است."لقمان،17"

انجام این دو امر مهم (نماز و امربه معروف ونهی از منکر) نیاز به سنّ خاصّى ندارد، زیرا لقمان به فرزندش مى‏گوید: (یا بنّى اقم الصلوه و امر بالمعروف...)

امر به معروف، نشانه‏ى عشق به مكتب، عشق به مردم، علاقه به سلامتى جامعه ونشانه‏ى آزادى بیان، غیرت دینی، ارتباط دوستانه بین مردم و نشانه‏ى فطرت بیدار و نظارت عمومى‏ و حضور در صحنه است.

امر به معروف و نهى از منكر، سبب تشویق نیكوكاران، آگاه كردن افراد جاهل، هشداربراى جلوگیرى از خلاف و ایجاد نوعى انضباط اجتماعى است. قرآن مى‏فرماید: شما مسلمانان بهترین امّت هستید، زیرا امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنید.

حضرت على (علیه اسلام) مى‏فرماید: امر به معروف و نهى از منكر، مصلحت عامّه است.

چنانكه در حدیث دیگر مى‏خوانیم : كسى كه جلوى منكر را نگیرد، مانند كسى است كه مجروحى را درجاده رها كند تابمیرد.

پیامبرانى همچون حضرت داود و حضرت عیسى (علیه السلام) به كسانى كه نهى از منكر نمى‏كنند،لعنت فرستاده‏اند.

قیام امام حسین (علیه اسلام) براى امر به معروف و نهى از منكر بود. «انما خرجتُ لطلب الاصلاح فى امّه جدّى ارید ان آمر بالمعروف و انهى عن المنكر» 

در حدیث میخوانیم : به واسطه‏ى امر به معروف و نهى از منكر، تمام واجبات به پا داشته مى‏شود.

قرآن مى‏فرماید: اگر در مجلسى به آیات الهى توهین مى‏شود، جلسه را به عنوان اعتراض ترك كنید تا مسیر بحث عوض شود.

انسان باید هم در دل از انجام گناه ناراحت باشد، هم با زبان، آن را نهى كند و هم با أعمال قدرت و قانون، مانع انجام آن شود.

اگر كسى را به كار خوبى دعوت كردیم، در پاداش كارهاى خوب او نیز شریك هستیم، ولى اگر در برابر فساد، انحراف و گناه ساكت نشستیم، به تدریج فساد رشد مى‏كند و افراد فاسد ومفسد بر مردم حاكم خواهند شد.

سكوت و بى تفاوتى در مقابل گناه، سبب مى‏شود كه گناه كردن عادّى شود،گنهكار جرأت پیدا كند، ما سنگدل شویم، شیطان راضى گردد و خدا بر ما غضب نماید.

منبع:خلاصه ای از تفسیر آیه 17 سوره مبارکه لقمان؛ تفسیر نور حجت الاسلام والمسلمین استاد قرائتی
طبقه بندی: قرآن،  مذهبی،  فرهنگی،  اجتماعی،  پاسخ به شبهات،  متفرقه، 
برچسب ها: امر به معروف و نهی منکر، امر به معروف، نهی از منکر، امربه معروف، نهی ازمنکر، امربه معروف و نهی ازمنکر، یعنى سفارش به خوبی‏ها و نهى از منكر، یعنى بازداشتن از بدی‏ها، دو امر مهم، یا بنّى اقم الصلوه و امر بالمعروف، قیام امام حسین (علیه اسلام)، قیام امام حسین (علیه اسلام) براى امر به معروف و نهى از منكر، انما خرجتُ لطلب الاصلاح فى امّه جدّى ارید ان آمر بالمعروف و انهى عن المنكر، سكوت و بى تفاوتى در مقابل گناه، مصلحت عامه، بصیرت، اما، مهدویت، موعود، موعودعصر، امام زمان، امام عصر، امام مهدی، بصیرت313، بصیرت مهدوی، خلاصه ای از تفسیر آیه 17 سوره مبارکه لقمان؛ تفسیر نور حجت الاسلام والمسلمین استاد قرائتی، تفسیر نور، نور، تفسیر، آیه 17، آیه 17 سوره لقمان، سوره لقمان، یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ، فرزندم نماز را برپا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن‏، و بر مصیبتى كه تو را فرا رسد شكیبایى كن كه این از كارهاى سترگ است، لقمان 17، 17 لقمان، وصیت، وصیت لقمان، لقمان حکیم، وصیت لقمان به پسر،
ارسال توسط محمدمهدی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با تأملی در خود درمی یابیم هنوز نسبت به حقوقی که امام زمان (علیه السلام) بر ما دارد، همچنان غافل هستیم. شما این علتها را در چه چیزهایی میدانید؟صفحات جانبی
دوستان ما
امکانات جانبی
لینک باکس مذهبی قافله
لینک باکس مذهبی بکا

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی