تبلیغات
بصیرت313 - مطالعه و درس خواندن بدون برقراری رابطه عاطفی بی‌نمک است
مقام معظم رهبری: انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردنِ به وضع موجود زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلم است كه این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا حضرت حجت بن الحسن (عجل ا... تعالی فرجه الشریف و ارواحنا له الفداه) تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان یك انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرایطی مجاهدت بكند آماده كنیم. انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند؛ صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان (علیه السلام) هستیم!! اینكه انتظار نیست. انتظار، انتظار چیست؟ انتظارِ دست ماهر قدرتمند الهی ملكوتی است كه باید بیاید به وسیله خودِ همین انسانها، با كمك همین انسانها، سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند و انسانها را بنده واقعی خدا بكند. ««آماده باید بود برای این كار»»

براستی آیا با خود اندیشیده ایم كه جای امام زمان (ارواحنا له الفداه) در زندگی ما، اهداف ما، سندهای چشم انداز، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نهادهای دیگر و مهم تر از اینها در دل ما؛ كجاست و این امام مهربان چه جایگاهی در این موارد ذكر شده دارد؟! چرا امام زمان (علیه السلام) اینقدر غریب است؟؟ چرا؟ در قسمت نظرات، اندیشه خود را بنویسید

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 18 خرداد 1390
آیت الله مظاهریرابطه عاطفی
خدمت به خلق خدا بسیار اهمیت و ثواب دارد، ولی نباید کسی بگوید نماز شب نمی‌خوانم و به جای آن دو تا گره از کار مردم می‌گشایم...
پای درس آیت الله مظاهری

ولی مطالعه و درس خواندن و تبلیغ دین، بدون برقراری رابطه عاطفی با خدای متعال، کاربردی نیست و آدم را به جایی نمی‌رساند. تبلیغ دین، رسالت مهم پیامبران الهی است:«الذین یبلّغون رسالات الله» و اجر و ثواب فراوانی دارد، امّا بدون رابطه عاطفی و محبت آمیز با حق تعالی، مثل غذای خشک و بی نمک است. اگر کسی به جای نماز شبش مطالعه بکند، ثوابی بیشتر از ثواب نماز شب نصیب او می‌شود، ولی آن مطالعه کاربرد نماز شب را ندارد.

خدمت به خلق خدا بسیار اهمیت و ثواب دارد، ولی نباید کسی بگوید نماز شب نمی‌خوانم و به جای آن دو تا گره از کار مردم می‌گشایم. در حالی که گره از کار مردم گشودن ثوابش بالاتر از نماز شب و حتی حج و عمره مقبول است. خیلی ثواب دارد. اگر انسان بتواند یک گره‌ای از کار یک مسلمان باز کند، لااقل به اندازه یک حج و یک عمره مقبول ثواب می‌برد. ولی آن خدمت به خلق خدا هم نمی‌تواند جایگزین نماز شب شود. هر کدام از این اعمال جایگاه خود را دارد و باید در جای خود اهمیت داده شود.

اما نکته ظریف این بحث آن است که آن گره از کار مردم گشودن با آن همه ثوابی که دارد، اگر همراه با برقراری رابطه عاطفی با خدا نباشد، مثل غذای خشک و بی‌نمک است و نمی‌شود بهره لازم را از آن برد.

تعقیبات نماز نیز چنین است، یعنی نماز بدون تعقیب از جایگاه مناسبی برخوردار نیست. اگر انسان نماز بخواند و تسبیحات حضرت زهرا«سلام الله علیها» را نخواند، نمازش را ادا کرده، مخصوصاً اگر حضور قلب هم داشته باشد، عالی ادا کرده است، بهشت هم بر او واجب شده، اما نماز او بالا نمی‌رود و او را به جایی نمی‌رساند.

مرحوم آیت‌الله حصه‌ای «ره»، از علمای قدیم اصفهان، می‌گفتند: «این بادبادک‌های کاغذی را دیده‌اید که بچه‌ها درست می‌کنند، اگر آن دنباله را داشته باشد به هوا می‌رود و الاّ هر چه هم عالی ساخته شده باشد به هوا نمی‌رود». تعقیبات نماز هم دنباله نماز است که موجب بالارفتن آن می‌شود».

نکته مهم این است که غفلت از وظایف و غفلت از رابطه عاطفی با خداوند، هر دو مذموم است. باید امیرالمؤمنین«سلام الله علیه» را اسوه قرار دهیم. آن حضرت در طول بیست و پنج سال، بیست و شش مزرعه به دست مبارک خود آباد کرد. اما همین امیرالمومنین، هنگامی که نخلستان را برای فقرا آبیاری می‌کرد، پای هر درختی دو رکعت نماز در دل شب می خواند و آنقدر با‌ خدای خویش مناجات و راز و نیاز می‌کرد که مدهوش می‌شد، از خود بی خود می‌شد، در آن لحظات فقط و فقط به‌ خداوند سبحان توجه می‌نمود و به هیچ کس و هیچ چیز دیگری توجه نداشت. اگر تیر هم از پای ایشان در می آوردند، متوجه نمی‌شد.

منبع: درس اخلاق آیت الله مظاهری 2/4/1389طبقه بندی: مذهبی،  اجتماعی، 
برچسب ها: مطالعه و درس خواندن بدون برقراری رابطه عاطفی بی‌نمک است، پای درس آیت الله مظاهری، آیت الله مظاهری، مطالعه و درس خواندن و تبلیغ دین، بدون برقراری رابطه عاطفی، ابطه عاطفی، برقراری رابطه عاطفی، رابطه عاطفی، خدای متعال، برقراری رابطه عاطفی با خدای متعال، رابطه عاطفی با خدای متعال، نماز، رابطه عاطفی و محبت آمیز با حق تعالی، نماز شب، تسبیحات حضرت زهرا«سلام الله علیها»، بادبادک‌های کاغذی، مرحوم آیت‌الله حصه‌ای «ره»، از علمای قدیم اصفهان، درس اخلاق آیت الله مظاهری، درس اخلاق آیت الله مظاهری 2/4/1389، نخلستان، امیرالمومنین، بالارفتن، دنباله نماز، تعقیبات نماز، مهدویت، موعود، موعودعصر، امام زمان، امام عصر، امام مهدی، بصیرت، بصیرت313، بصیرت مهدوی، بصیر،
ارسال توسط محمدمهدی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با تأملی در خود درمی یابیم هنوز نسبت به حقوقی که امام زمان (علیه السلام) بر ما دارد، همچنان غافل هستیم. شما این علتها را در چه چیزهایی میدانید؟صفحات جانبی
دوستان ما
امکانات جانبی
لینک باکس مذهبی قافله
لینک باکس مذهبی بکا

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی